Wielu z nas zastanawia się nad tym, jak urządzić klatkę i gdzie ją ustawić, by nasz kanarek dobrze się w niej czuł, nie chorował i przez długie lata uprzyjemniał nam wolne chwile swym urzekającym śpiewem.

lokalizacja

Kanarki można hodować wszędzie, nawet w bardzo prymitywnych warunkach mieszkaniowych. Zawsze jednak należy zapewnić czystość klatki i otoczenia wokół niej, dostęp światła (do hodowli nie nadają się pomieszczenia pozbawione okien), świeżego powietrza i właściwą temperaturę pomieszczenia. Kanarki możemy trzymać również w kuchni, nawet gdy używamy kuchenki gazowej. W pomieszczeniach hodowlanych nie może być przeciągów, nawiewów i klimatyzacji. Kanarkom szkodzi również bezpośrednio padające na klatkę słońce. Kanarki są bardzo wrażliwe na zmiany temperatur. Klatki nie mogą więc być ustawione w pobliżu źródeł ciepła (kaloryfery, piece, kominki, grzejniki, kuchenki), ani w pobliżu urządzeń emitujących pole elektromagnetyczne (telewizor, komputer, transformator). Kanarki źle znoszą różnego rodzaju zapachy. Z tego też powodu klatka z ptaszkami nie może stać w pomieszczeniach, w których pali się papierosy lub często używa odświeżaczy powietrza. Kanarki są bardzo wrażliwe na hałas. Dlatego też wszelkie warsztaty i pracownie oraz bliskie sąsiedztwo okna w domu, znajdującym się tuż przy ruchliwej ulicy nie powinny być miejscami lokalizacji klatek. Złym sąsiedztwem dla kanarka jest aparat telefoniczny (ptaka niepokoją niespodziewane dźwięki dzwonka), lampka nocna (możliwość przestraszenia ptaka nocą), instrumenty muzyczne (fortepian, pianino, perkusja itp.) i wszelkie głośne sprzęty gospodarstwa domowego. Ptaki z natury swej lubią przebywać na wysokościach, klatki nie należy więc umieszczać bezpośrednio na podłodze. Najlepiej jeżeli klatka stoi nieco powyżej wzroku człowieka. Bardzo korzystne dla zdrowia i samopoczucia ptaków są poranne promienie słoneczne lub wieczorne słońce.
Wszystkie pomieszczenia, w których przebywają kanarki muszą być regularnie sprzątane (odkurzane) i wietrzone.
Wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu, gdzie przebywa kanarek powinna być rzędu 40-60% (większość domowych pomieszczeń spełnia tę normę). W lokalach klimatyzowanych z reguły wilgotność jest większa, co prowadzi do zastoju cieplnego w organizmie ptaka, co znacznie zwiększa jego podatność na choroby.
Klatki z kanarkiem nie należy umieszczać w miejscu, gdzie występują wibracje i drgania (np. lodówka, bojler, agregaty z wiatrakami).
Kanarki możemy hodować również na dworze. Są one wytrzymałe na działanie niskich temperatur. Wytrzymują nawet -10C, pod warunkiem, że będą odpowiednio karmione i wcześniej odpowiednio zahartowane do przebywania w takiej temperaturze
Klatkę z kanarkiem powinniśmy umieścić w pomieszczeniu, w którym często przebywamy, a jeśli ptaki mają przebywać w zewnętrznej wolierze, należy usytuować ją w pobliżu miejsca, gdzie często będziemy przechodzić lub przesiadywać.

bezpieczeństwo

Klatka lub woliera ptaka musi stanowić absolutne bezpieczeństwo dla kanarka. Nigdy nie należy bez uzasadnionej potrzeby wkładać ręki do klatki czy woliery. Uciekając przed nami kanarek może wpaść w panikę i latając na oślep, dotkliwie się zranić

klatki

Wymagania kanarków są niewielkie. Ptaki te dobrze czują się zarówno w małych klatkach trzymane pojedynczo, jak i dużych wolierach, gdzie można trzymać całe stado kanarków.
Do chowu kanarków nadają się typowe drewniane lub metalowe (ale wykonane z nierdzewnego materiału) klatki z plastikowym dnem i wysuwaną szufladą. Te ostatnie godne są polecenia szczególnie dla początkujących hodowców, ze względu na swą funkcjonalność, estetykę oraz łatwość mycia i dezynfekcji. Klatki drewniane, choć z pewnością bardziej przyjazne dla ptaków niż metalowe, są trudne do mycia i dezynfekcji. Szpary w drewnie często są siedliskiem bakterii i roztoczy, a samo drewno pod wpływem wody szybko niszczeje.
Minimalne wymiary klatek dla pojedynczego kanarka powinny wynosić: długość 35 cm, szerokość 20 cm i wysokość 25 cm, a dla pary odpowiednio: 35 cm x 30 cm x 30 cm (oczywiście im większa klatka tym lepiej dla ptaka). Natomiast rozstaw między prętami klatki powinien być taki, aby kanarek nie mógł między nimi wsadzić głowy i najczęściej wynosi on od 13 do 15 mm. W klatkach dla kanarków wszystkie pręty powinny być ustawione pionowo.
Pręty klatki mogą być wykonane zarówno z metalu, jak i z tworzyw sztucznych. Kanarki nie mają skłonności do obgryzania klatek. Należy unikać efektownych złotych i srebrnych klatek odbijających światło, gdyż będą oślepiać ptaka.
Klatki najczęściej bywają czterokątne. Dopuszcza się pewne urozmaicenia konstrukcyjne dachu klatki. Niedopuszczalne są pojawiające się ostatnio klatki okrągłe, gdyż dłuższe przebywanie w nich źle oddziałuje na psychikę ptaków (ptak pozbawiony jest możliwości ukrycia się w kącie), doprowadzając je nawet do choroby nerwowej. Klatki okrągłe mogą być jednak przeznaczone dla starszych, dobrze już oswojonych ptaków, które często przebywają poza klatką.
Kanarki najbezpieczniej czują się w klatkach o podstawie prostokątnej i trzech ścianach. Idealna klatka jest dłuższa niż wyższa.
Najlepszym modelem spośród wszystkich klatek dla kanarków są klatki dwudzielne. Mają one nie tylko przyzwoite wymiary, ale dodatkowo specjalną ruchomą ścianę z prętów, którą można wyjmować lub wsadzać do klatki. Na pewno klatka taka przyda się nam, jeżeli zajdzie potrzeba rozdzielenia ptaków.
Klatki nie mogą stwarzać zagrożenia dla życia i zdrowia ptaków. Z tego też powodu klatki z końcówkami prętów zawiniętymi do wnętrza nie nadają się do hodowli.
Ważną rolę w klatce odgrywają drzwiczki. Powinny być one stosunkowo duże, aby umożliwić wstawianie naczyń z pokarmem, wymianę żerdek, czyszczenie klatki, a także odłapywanie ptaków. Drzwi powinny mieć zabezpieczenie przed samoistnym zamykaniem się oraz powinny być tak skonstruowane, aby ptak nie mógł ich samodzielnie otworzyć.
Dobra klatka powinna być osłonięta na wysokości kilku lub kilkunastu centymetrów tworzywem sztucznym, metalową blachą lub szybą. Zapobiega to zanieczyszczaniu otoczenia (łuski ziaren, resztki pokarmów, pióra, odchody).
Kanarki nie potrzebują żadnych huśtawek, drabinek, lusterek, dzwonków i innych zabawek. Wszystkie te przedmioty drażnią ptaka i ograniczają miejsce do latania i skakania. Dlatego też pod żadnym pozorem nie wolno umieszczać ich w klatkach.

typy klatek

Minimalne rozmiary klatki wylotowej wynoszą długość - 100 cm, szerokość - 50 cm i wysokość - 50 cm. Im większa klatka tym lepiej spełnia ona swe zadanie.
Żerdki w tej klatce należy rozmieścić następująco: dwie 12 cm od bocznych ścianek, dwie poniżej i możliwie blisko środka i jedną lub dwie 12 cm od dna.
Do klatki wylotowej wpuszczamy taką ilość młodych kanarków, aby nie była ona zbytnio przepełniona. Przepełnienie klatki powoduje nerwowość ptaków i ich wzajemne wyskubywanie sobie piór.                   

klatka lęgowa (spustowa, gniazdowa, hekówka) Wielkość klatki lęgowej zależy od ilości umieszczonych w niej samiczek. Dla jednej samiczki i jednego samczyka klatka powinna mieć wymiary 40 x 25 x 30

Skrzynka do transportu nie powinna być zbyt duża, a jednocześnie musi zapewnić ptakowi trochę wolnej przestrzeni, aby mógł jeść lub rozprostować nogi i skrzydła.

klatka na pojedynczego samca Klatki takie nie powinny być mniejsze niż 35x25x25.